czasnabieganie.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Zdrowie

Homeopatia – co koniecznie trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia?

Homeopatia – co koniecznie trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia?

Homeopatia od lat budzi kontrowersje. Ma liczne grono zwolenników, ale również przeciwników. Na czym polega homeopatia i kiedy warto z niej skorzystać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Homeopatia – co to jest?
  • Główne założenia homeopatii
  • Leki homeopatyczne – gdzie można je kupić?

Homeopatia – co to jest?

Homeopatia należy do medycyny niekonwencjonalnej. Nadal budzi wiele kontrowersji. Jest jednak wiele osób, które cenią sobie leki homeopatyczne oraz całościowe podejście do zdrowia i samopoczucia pacjenta. Warto pamiętać, że homeopatia oparta jest na kilku zasadach, których należy surowo przestrzegać. Dlatego ważne jest, by korzystać wyłącznie z rad doświadczonego lekarza lub homeopaty. 

Główne założenia homeopatii

Jednym z głównych założeń homeopatii jest zasada podobieństwa. Mówi ona, że chcąc wyleczyć chorobę należy wykorzystać lek, który wywołuje podobne objawy. Jest to sposób na stymulowanie układu immunologicznego, który uczy się, jak radzić sobie z konkretnymi symptomami choroby. Podając lek należy rozcieńczyć go w wodzie. Na każdą porcję leku przypada 99 porcji wody. Tak podana substancja nosi nazwę potencji lub potęgi homeopatycznej (1C). Jest to druga zasada stosowania leków homeopatycznych nazywana dynamizowaniem. Zasada diadoksji mówi, że proces leczenia, który przebiega pomyślnie, można zauważyć.

Objawy choroby znacznie się zmniejszają. W przypadku astmy ataki duszności mogą przejść w wysypkę. Warto zauważyć, że pierwszym objawem zdrowienia jest poprawa samopoczucia. 

Leki homeopatyczne – gdzie można je kupić?

Leki homeopatyczne występują w postaci granulek, ziarenek – granulek, czopków oraz ziarenek powlekanych. Można również kupić leki w postaci płynnej. Kropelki do oczu, nosa czy olejki bądź nalewki również często są wykorzystywane w homeopatii. Leki homeopatyczne wykonywane są z naturalnych składników. Wykorzystuje się surowce roślinne, zwierzęce oraz mineralne. Arnika górska, rumianek, aloes, sól morska oraz pierwiastki takie jak złoto, srebro czy selen oraz krzem są podstawowymi składnikami leków. Warto wiedzieć, że do produkcji leków homeopatycznych mogą być również wykorzystywane zwierzęta takie jak żaby, pszczoły czy pająki. Korzysta się również z wydzielin zwierząt takich jak jad węża, mleko zwierzęce czy wydzielin odbytniczych. Chcąc korzystać z leków homeopatycznych należy skoncentrować się wyłącznie na tych produktach, które mają Świadectwo Dopuszczenia do Obrotu wydane przez Instytut Leków. 

Homeopatia znana jest już od ponad 200 lat. Nadal jednak budzi wiele kontrowersji. Chcąc spróbować tej metody leczenia należy pamiętać, by dobrze sprawdzić kwalifikacje lekarza lub homeopaty. Od tego może zależeć skuteczność terapii oraz odzyskanie zdrowia przez pacjenta.

Udostępnij