czasnabieganie.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Dieta

Jak efektywnie wykorzystać zalety napojów energetycznych i napojów zero w sporcie

Jak efektywnie wykorzystać zalety napojów energetycznych i napojów zero w sporcie

Energetyki są naturalnym wyborem zawsze wtedy, gdy trzeba walczyć z uczuciem zmęczenia lub z sennością. Długotrwała praca, nauka, długa podróż samochodem – w każdej z tych sytuacji napój energetyczny sprawdzi się wyśmienicie. Doda energii i zniweluje zmęczenie. Warto jednak wiedzieć, że energy drinki mają też praktyczne zastosowanie w sporcie, podobnie zresztą jak napoje zero.

Każda osoba aktywna, nawet uprawiająca sport na poziomie amatorskim, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważną kwestią jest troska o prawidłowe nawodnienie organizmu. W trakcie intensywnego wysiłku, ciało chłodzi się, wydzielając pot. Jeżeli płyny nie będą uzupełniane regularnie, może dojść do wystąpienia odwodnienia. Czym uzupełnić poziom płynów? Najbardziej oczywistym wyborem jest woda. Warto jednak wiedzieć, że istnieją też inne opcje: napoje energetyczne i bez cukru.

Energy drink i sport – czy takie połączenie ma sens?

Energy drink okazuje się niezwykle przydatny, kiedy doskwiera zmęczenie. Ten typ napoju na ogół nie jest jednak kojarzony ze sportem. Tymczasem okazuje się, że to całkiem dobre połączenie. 

Badania naukowe dowodzą, że spożycie kofeiny przed wysiłkiem wywiera korzystny wpływ na wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na dyspozycję sportową. Właściwości tej naturalnej substancji doprowadzają do czasowego zablokowania funkcji receptorów adenozyny i doprowadzają do wzrostu stężenia ważnych hormonów: dopaminy, serotoniny i przede wszystkim adrenaliny. To przekłada się na odczuwalny wzrost energii i poprawę koncentracji.

Wniosek? Niegazowane lub gazowane napoje z kofeiną, wypite na godzinę przed treningiem lub zawodami sportowymi, realnie wpłyną na dyspozycję, a co za tym idzie – także na osiągnięty wynik. Warto podkreślić, że dobroczynny wpływ takiego napoju nie wynika tylko z zawartości naturalnej substancji pobudzającej. Dobry energetyk ma w swoim składzie także cenne witaminy z grupy B, niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Napoje zero zamiast wody?

Energy drink wypity przed wysiłkiem poprawi dyspozycję sportową, ale to nie rozwiązuje problemu dostarczenia płynów do organizmu w trakcie aktywności. W nawadnianiu woda sprawdza się najlepiej, jednak niektóre osoby po prostu nie lubią pić czystej wody. Tutaj z pomocą przychodzą napoje bez cukru. 

Napoje zero nie zawierają dodanego cukru. Dzięki temu, są znacznie zdrowsze od swoich słodzonych odpowiedników i nie zaburzają dziennego bilansu kalorycznego. O tym, jak bardzo szeroka jest ta grupa produktów, najlepiej świadczy oferta Oshee – napoje zero od uznanego producenta to m.in. izotoniki (zawierające cenne elektrolity), wody witaminowe (z dodatkami smakowymi), lemoniady, napoje kawowe, mrożone herbaty i wspomniane wcześniej energetyki. Do wyboru są różne warianty. Napoje niegazowane świetnie sprawdzą się w każdych warunkach, ale gdy potrzeba dodatkowej porcji orzeźwienia, warto wybrać napoje gazowane Oshee, które świetnie gaszą pragnienie i skutecznie nawadniają organizm, nawet w najgorętsze dni.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij