Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego człowieka. Należy dbać o zęby, żeby cieszyć się zdrowiem i uśmiechem. Dlaczego warto dbać o zęby? Jaki wpływ na zdrowie mają zęby? Jakie zabiegi wykonuje dentysta? Od kiedy i jak czyścić zęby dziecku? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto dbać o zęby?
- Dentysta – jakie zabiegi wykonuje?
- Od kiedy i jak czyścić zęby dziecku?
Dlaczego warto dbać o zęby?
Z jednej strony chodzi o estetykę. Żyjemy w świecie, w którym wygląd ma ogromne znaczenie. Braki i ubytki w uzębieniu sprawiają, że mamy niską samoocenę i często zamykamy się w sobie. Zdrowy i piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie. Z drugiej strony należy rozważyć aspekt zdrowotny. Zepsute zęby są źródłem wielu chorób i infekcji. Udowodniono, że przyczyniają się do chorób związanych z układem krwionośnym oraz jelitami. Brzydki zapach z ust, afty i owrzodzenia w jamie ustnej to także wina zaniedbanych zębów.
Dentysta – jakie zabiegi wykonuje?
Przede wszystkim wyjaśni, jak należy dbać o zęby. Przekaże wiedzę związaną z prawidłowym szczotkowaniem zębów, zaleci odpowiednią pastę i szczoteczkę. Informacje te mają charakter prewencyjny. Podczas wizyty w pierwszej kolejności dentysta wykonuje dokładny przegląd zębów i proponuje najlepsze metody leczenia. Najpopularniejsze zabiegi, jakie wykonuje dentysta to:
- leczenie próchnicy,
- wyrywanie zębów (ekstrakcja),
- leczenie wad zgryzu,
- leczenie zębów u dzieci,
- wybielanie,
- piaskowanie,
- lakierowanie,
- skalling,
- zabiegi protetyczne.
Od kiedy i jak czyścić zęby dziecku?
Zalążki zębów wykształcają się już w okresie płodowym. Czasami dziecko rodzi się z wyrośniętym zębem. Noworodki i niemowlęta karmione są mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, których głównym składnikiem jest cukier. W środowisku słodkim rozmnażają się bakterie, a także mogą pojawić się grzyby. Dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej już od pierwszych dni życia dziecka. Zanim pojawią się zęby, należy czyścić jamę ustną gazikiem lub pieluszką tetrową namoczoną przegotowaną wodą. W ten sposób masujemy dziąsła, wewnętrzną stronę policzków, podniebienie i język. Najlepiej czynność tą wykonywać po każdym karmieniu. Jak już pojawi się pierwszy ząb należy go czyścić szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka.
Na pierwszą wizytę u dentysty najlepiej wybrać się, jak dziecku wyrosną wszystkie zęby mleczne. Zdarza się, że próchnica atakuje mleczaki, a nieleczona może przenieść się na zęby stałe. Ponadto, próchnica jest źródłem wielu chorób. Warto przeprowadzić dziecku wizytę adaptacyjną.