Biegaj – pozbądź się stresu i ciesz się życiem

zobacz zdjęcia » Bieganie poprawia samopoczucie
 źródło: Thinkstock
22-07-2017 | 21:22

Autor: PS

Zalety biegania nie ograniczają się do tych fizycznych. Istnieje także cały zestaw psychicznych i emocjonalnych korzyści płynących z uprawiania tego sportu.

Po pierwsze, bieganie pomaga zredukować stres, co w dzisiejszym pędzącym świecie stanowi duży plus. Bieganie daje czas na zastanowienie nad problemami i sprawami dnia, pomaga je rozwiązać albo zapomnieć o nich. Dlatego wiele osób woli ćwiczyć po pracy – trening stanowi dla nich pomost pomiędzy sprawami zawodowymi i prywatnymi.

Wysiłek fizyczny zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Jest to substancja, która pomaga poczuć się lepiej i pozytywnie wpływa na nastrój. Ma ona również wpływ na produktywność, ponieważ pozwala spokojnie podejść do problemu i ułatwia znalezienie rozsądnego rozwiązania. Dlatego właśnie lekarze często zalecają ćwiczenie osobom zmagającym się z problemami związanymi ze stresem i strachem. Co więcej, rozmyślając nad problemami podczas ćwiczenia prawdopodobnie dojdziesz do dobrych, wartościowych wniosków, ponieważ bieganie podnosi koncentrację i sprawność umysłową poprzez zwiększony napływ krwi do mózgu.

Ruch – recepta na depresję i bezsenność

Najpowszechniejsze problemy mentalne na świecie to depresja i bezsenność. Bieganie często pomaga w leczeniu obydwu. Dla zmagających się z depresją, endorfiny wyzwalane w trakcie wysiłku fizycznego niemal w magiczny sposób wpływają na poprawę samopoczucia. Jedną z najczęstszych przyczyn depresji jest brak poczucia własnej wartości i obniżona samoocena. Bieganie jest nastawione na osiąganie celów, co daje motywację do pracy w konkretnym kierunku. Śledząc postępy i rezultaty w bieganiu zyskasz większą pewność siebie również w innych dziedzinach życia. Uwierzysz, że możesz osiągnąć to, co sobie postanowisz.

 

Bieganie to dobry trening dla ciała, ale też dla ducha 

 

Bezsenność nie jest dolegliwością łatwą do wyleczenia, gdyż może mieć wiele przyczyn. Aktywność fizyczna pomaga ciału się zrelaksować i pozytywnie wpływa na sen, jest więc często zalecany przez specjalistów. Bieganie o poranku pomoże dojść do siebie po źle przespanej nocy i lepiej poradzić sobie z nadchodzącym dniem. Z drugiej strony, nie opłaca się ćwiczyć będąc przemęczonym, jakość takiego treningu jest bowiem niska, narazisz się również na spadek formy i kontuzje. Bieganie wieczorami pomaga z kolei uspokoić umysł po długim dniu, a zmęczenie ułatwia zasypianie. Pamiętaj jednak, że przez jakiś czas po treningu będziesz odczuwać pobudzenie, a twoje tętno wzrośnie. Upewnij się więc, że będziesz mieć około 3 godzin od skończenia treningu, aby się wyciszyć przed pójściem spać. Weź też pod uwagę głód występujący po ćwiczeniu, niedobrze jest najadać się tuż przed pójściem do łóżka, gdyż procesy trawienne będą przeszkadzać w zaśnięciu.

Lepsza sylwetka, samoocena i nastrój

Regularne bieganie poprawia także wygląd. Stanowi to dobrą motywację, poprawia samoocenę i nastrój. Poprawa krążenia oznacza, że skóra będzie wyglądać ładniej, a twoje policzki będą promienieć radością. Ćwiczenia pomogą także zgubić zbędne kilogramy. Zadowalający wygląd zewnętrzny oznacza dobre samopoczucie w środku. Mamy nadzieję, że udało nam się cię przekonać, jak wiele zalet, zarówno fizycznych jak i psychicznych wiąże się z rozpoczęciem biegania. Wystartuj już dzisiaj i zacznij się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Nie anonymUżytkownik anonimowy
~Nie anonym :
No photo~Nie anonymUżytkownik anonimowy
Biegam Bo lubię zawsze biegalam cwiczylam okolo 2-3-4 godz dziennie Wlasnie rozpoczynam do tego wracac Bo czuję się dobrze probuję zachęcić syna nie piję alkoholi b.rzadko narkotyki nie wiem nie znam syn pâli maryhuane rzadko on probuje przestac myslę ze sport tajęcie pomoze mu W tym wspieram go W tym nalogu mysle ze to Moja wina zawiodlam go sport podroze fajna Praca naprowadzilaby go prosto fajna dziewczyna i wiara Jestem za sportem
12 sty 17 21:08
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza: