Skurcze mięśni – ważny sygnał od organizmu

zobacz zdjęcia » Może być kilka różnych powodów skurczy mięśni
 źródło: Thinkstock
14-06-2017 | 22:46

Autor: Natalia Pacholczyk

Podczas biegu, w trakcie rozciągania, a nawet podczas snu – skurcze potrafią skutecznie i boleśnie przerwać nam wykonywaną czynność. Nie można ich jednak ignorować.

Przyczyn pojawiania się skurczów jest wiele i zwykle bardzo trudno określić jednoznaczny powód takiej reakcji mięśni. Jednym z pierwszych podawanych powodów jest przegrzanie i odwodnienie organizmu. Taka przyczyna najczęściej może być diagnozowana u osób biegających długie dystanse w wyższych temperaturach (więc głównie latem).

Innymi powodami skurczów są zmęczenie mięśni oraz nieodpowiednia rozgrzewka przed treningiem. Bardzo często skurcze wynikają z zaburzeń elektrolitowych, czyli niedoboru potasu, sodu, magnezu i wapnia. Czasem przyczyną skurczów są zakwaszenie (niedotlenienie mięśni) lub zasadowica (nadmiar tlenu w mięśniach) organizmu. Bardziej skomplikowanym w diagnozie powodem skurczów są nieprawidłowości w budowie mięśni, zła postawa lub zaburzenia w biomechanice ciała.


Jeśli skurcze pojawiają się podczas treningu to warto pomyśleć, czy odpowiednio dużo czasu poświęciliśmy na rozgrzewkę. Brak rozgrzewki lub niewłaściwe jej przeprowadzenie są przyczyną niedokrwienia mięśni – to później odbije się na metabolizmie w tej tkance, a skutkiem ubocznym będzie właśnie skurcz. Popularna jest też teoria, że skurcz pojawia się wtedy, gdy organizm nie ma produktu (węglowodanów), który mógłby zamienić na energię. Dlatego przed i po treningu warto też zadbać o zdrowy i pożywny posiłek.

 

 Prawie każdy biegacz miał z nim do czynienia – skurcz mięśni

 

Osoby aktywnie fizycznie muszą starannie dobierać składniki swojej diety, a czasem nawet sięgnąć po suplementy diety. Wynika to z tego, że do wykonania ruchu potrzebujemy więcej składników mineralnych i witamin, niż osoby nieaktywne fizycznie lub uprawiające sport nieregularnie. Jeśli cierpimy dodatkowo na skurcze to warto sprawdzić, czy nie brakuje nam minerałów. Niedobory, szczególnie magnezu i potasu, naprawdę są dość powszechne. Nie powinniśmy jednak decydować o tym sami. Niektóre z suplementów – zwłaszcza potas – nie może być dostarczany w lekach bez wiedzy lekarza i sprawdzenia stanu zdrowia przed zaleceniem suplementacji.


Gdy już złapie nas skurcz, najlepszą metodą na jego przetrwanie jest rozluźnienie mięśnia poprzez jego rozciąganie. Dobrze też działa masowanie mięśnia zaczynając od zewnętrznej części (np. łydki) do wewnątrz. Aby ustrzec się skurczów powinniśmy też wzmocnić mięśnie brzucha i pleców, które odpowiadają za prawidłową postawę i przyczyniają się do odciążania mięśni nóg. Skurcze pojawiają się aż u 40 procent maratończyków i u 70 procent triatlonistów. Jest to więc częsta przypadłość, której lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~emerytUżytkownik anonimowy
~emeryt :
No photo~emerytUżytkownik anonimowy
Moja lekarka zakładowa {nie było jeszcze rodzinnych} o skurczach mięśni nóg nie wiedziała nic. Przypadkowo przeczytałem w poradach w prasie, że przyczyną skurczów jest brak magnesu i potasu. W moim przypadku przyczyną były i nadal są moczopędne leki jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca,prostata i inne, a także herbaty ziołowe, które wypłukują potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mięśni mikroelementy. Dziś wiem, że jeśli skurcze pojawiają się od bioder do kolan to brak potasu, jeśli od kolan do stóp to brak magnesu. Tak jest w moim przypadku.
15 gru 15 18:14 | ocena:60%
Liczba głosów:5
60%
40%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~hsssUżytkownik anonimowy
~hsss :
No photo~hsssUżytkownik anonimowy
U mnie skurcze, to był objaw niedoboru magnezu. Po kuracji żywą solą magnezową dolegliwości ustąpiły.
20 sty 12:07 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~ffUżytkownik anonimowy
~ff
No photo~ffUżytkownik anonimowy
do ~hsss:
No photo~hsssUżytkownik anonimowy
20 sty 12:07 użytkownik ~hsss napisał
U mnie skurcze, to był objaw niedoboru magnezu. Po kuracji żywą solą magnezową dolegliwości ustąpiły.
Ffg
5 lip 23:17
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~końUżytkownik anonimowy
~koń :
No photo~końUżytkownik anonimowy
Proponuję pisanie artykułów zacząć od podstawowej edukacji i nauczenia się różnić pomiędzy kurczem a skurczem.
16 cze 13:42
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza: