Przez filozofię sportu poznaj samego siebie

zobacz zdjęcia » Bieganie kształtuje także charakter człowieka
 źródło: Thinkstock
24-10-2017 | 23:13

Autor: Natalia Pacholczyk

Nie ma lepszej nauki walki z przeciwnościami losu, niż robiąc to przez sport. Bieganie jest zatem jednym z czynników, który kształtuje także nasz charakter.

Dla większości sport to dbanie o zdrowie rozumiane w aspektach fizycznych. Jest to jednak też dziedzina, która rozwija nas psychicznie i emocjonalnie – o czym mówi nam filozofia sportu?

Sport jest istotny również jeśli chodzi o oddziaływanie kulturowo-społeczne. Dyscypliny sportowe tworzą tak zwane wzorce kulturowe (symboliczne, mityczne, ideologiczne, edukacyjne itp.), dzięki którym czujemy się częścią danej grupy, zachowujemy się według zasad i poddajemy się pewnym warunkom (np. rywalizacji). Aktywność fizyczna usprawnia ciało, ale jest też jedną z częstych form terapii wykorzystywanej w psychologii. Nie ma bowiem lepszego sposobu do nauki jak walczyć z przeciwnościami losu, niż robiąc to przez sport – np. poprzez bieganie.

Jest to więc jeden z czynników, który wpływa na kształtowanie naszego charakteru. Naturalna potrzeba wolności, walki o zwycięstwo i poczucie społecznego uznania są bardzo silne i zwykle pojawiają się wtedy, gdy zaczynamy na poważnie uprawiać sport. A sukcesy w tej dziedzinie osiąga się nie tylko dzięki treningowi fizycznemu ale też mentalnemu – jeśli któraś z tych podstaw zostanie zachwiana, to automatycznie odbija się to na sportowych osiągnięciach.

 

 Bieganie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale też na cały styl życia

 

Gdzie w tym wszystkim miejsce dla filozofii? Filozofia to pogląd na świat, poprzez który szukamy odpowiedzi na takie pytania jak to: kim jesteśmy, czym dla nas jest szczęście i co chcemy osiągać w życiu. Sport pomaga znaleźć odpowiedzi na te pytania, a jednocześnie sam może być odpowiedzią – dla niektórych przecież prowadzenie zdrowego trybu życia to podstawa do określenia własnej osoby. 

Filozofia sportu to też cele, jakimi kierują się osoby chcące być aktywne fizyczne. Osiąga się to poprzez tworzenie cech osobowościowych – samodyscypliny, koncentracji, umiejętności przezwyciężania stresu, przeciwdziałania złym emocjom, panowania nad sobą, dążeniem do spokoju i równowagi. Rozumienie zasadności tych cech psychicznych może przyczynić się do polepszenia naszych wyników sportowych.

Sport to też nauka o przezwyciężaniu cierpienia i znoszeniu porażek – tak ważna w sferze terapii psychologicznej i coachingu. Jeśli więc przyjdzie kiedykolwiek zwątpienie albo zmęczenie i wypalenie sportowe, warto zastanowić się nad tym, co zyskaliśmy dzięki sportowi właśnie w kwestiach osobowości. Gdy zobaczymy jak bardzo się zmieniliśmy, prawie tego nie zauważając, to już zawsze będziemy zmobilizowani do tego, by znowu rozpocząć trening.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~nelUżytkownik anonimowy
~nel :
No photo~nelUżytkownik anonimowy
Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć motywację to sportu tu https://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com
1 cze 16 07:23
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza: