Air Zoom Structure – gwarancja stabilizacji

zobacz zdjęcia » To już 20. edycja modelu Air Zoom Structure
 fot. Nike  /  źródło: Materiały prasowe
27-09-2016 | 14:11

Autor: IP

Na rynku pojawiło się 20 wcielenie butów Nike Air Structure. Model od początku lat 90. mocno się zmienił, ale wciąż cieszy się uznaniem biegaczy – m.in. medalisty olimpijskiego Galena Ruppa.

 

Wraz ze wzrostem popularności biegania w USA w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ewoluowały również potrzeby sportowców dotyczące obuwia.

Rozwojowi technologii stosowanej w butach biegowych towarzyszył wzrost wiedzy o nadmiernej pronacji (zjawisku zwiększonego obciążania przyśrodkowej części stopy), które pozwoliły Nike na stworzenie butów z wysokim poziomem stabilizacji. Najbardziej stabilny model Nike – Air Structure, zadebiutował już w 1991 roku.

Od tamtej chwili zjednał sobie rzesze fanów – począwszy od sportowców najwyższej klasy, takich jak mistrz biegów długodystansowych Galen Rupp, który biega w tym modelu już od 16 lat, aż po amatorów, których przyciąga charakterystyczna, wyróżniająca się stylistyka buta. Dwudziesta już edycja modelu Structure, która właśnie wchodzi do sprzedaży, to kompilacja najważniejszych cech wszystkich jego poprzednich wersji.
Rok 1991 – Nike Air Zoom Structure

 


Aby ochronić biegaczy przed nadmierną pronacją, Nike wprowadził model Nike Air Structure. Był to but o prostej osi podeszwy, zapewniający maksymalną amortyzację i stabilizację stopy. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięczał połączeniu cholewki wykonanej z siateczki ze skórą
o geometrycznych przeszyciach. Dodatkowo, dzięki widocznej poduszce Nike Air, model zyskał miejski charakter.
Rok 2006 – Nike Air Structure Triax 9

 


Swój sukces częściowo zawdzięcza charakterystycznemu wsparciu, a częściowo podzielonej podeszwie. W anatomicznie dopasowanym modelu Nike Air Structure Triax 9, podeszwę podzielono na mniejsze elementy w strefie pod piętą. Natomiast w przedniej części buta – zastosowano geometryczne podziały Nike Free, dzięki którym znacznie zwiększono stabilizację. Ten model gładko zrobił krok naprzód w rozwoju butów biegowych.
Rok 2009 – Nike Air Structure Triax 13

 


Nowe wzmocnienie w formie paska na pięcie zapewniło lepsze trzymanie stopy. Natomiast rozdzielone poduszki Zoom Air na poziomie pięty i przedniej części stopy oraz lekka i oddychająca cholewka z siateczki sprawiały, że amortyzacja i elastyczność stały się głównymi cechami tego modelu.
Rok 2013 – Nike Zoom Structure 16

 


Wraz z tym modelem do linii Nike Structure wprowadzono system Dynamic Support. To przełomowe rozwiązanie całkowicie zastąpiło cięższe i bardziej masywne wsparcie po bokach buta, oferując dynamiczne i pewne trzymanie stopy.  Nowy, innowacyjny system umożliwił jej znacznie bardziej płynne  przetaczanie.
Rok 2016 – Nike Zoom Structure 20

 


Holistyczne podejście do technologii biegowej sprawia, że nie trzeba rezygnować z ochrony stopy na rzecz dynamicznego wybicia, ani ze stabilizacji dla szybkości biegu. Nowa cholewka gwarantuje wyższy poziom trzymania stopy na poziomie pięty i śródstopia. Podeszwę wykonano z pianki o dwóch rodzajach gęstości: sztywniejszej po stronie przyśrodkowej i bardziej miękkiej po stronie bocznej. Pozwala to na ochronę przed nadmierną pronacją, a w połączeniu z poduszką Zoom Air na poziomie przedniej części stopy, ułatwia jej bardziej płynne przetaczanie.