Spełnione marzenie Joanny Jóźwik

Joanna Jóźwik
 fot. Radosław Jóźwiak  /  źródło: Cyfrasport
10-02-2017 | 22:43

Autor: JOSE, RYŚ

Nie udał się w Toruniu atak na rekord świata Etiopce Genzebie Dibabie. Za to Joanna Jóźwik w pięknym stylu poprawiła halowy rekord Polski na 800 m, schodząc zdecydowanie poniżej 2 minut!

Tak się złożyło, że Dibabę, która chciała poprwaić rekord na 1500 m, zastąpiła w roli bohaterki mityngu Copernicus Cup nasza Joanna Jóźwik. Polka w kapitalnym stylu pobiła w Toruniu 18-letni rekord Polski Lidii Chojeckiej, wynikiem 1.59,29 ustanawiając przy okazji nowy najlepszy czas na świecie w tym roku. To rezultat lepszy od rekordu Chojeckiej aż o 0.7 s.!
– Ledwo dociera do mnie, że udało mi się spełnić jedno z moich wielkich marzeń. Pobicie upragnionego rekordu Polski właśnie na polskiej ziemi to coś wyjątkowego – mówiła po biegu szczęśliwa, ale i koszmarnie zmęczona Jóźwik. Polka długo nie mogła dojść do siebie po starcie. Trudno się temu dziwić – nigdy wcześniej nie złamała w hali bariery 2 minut na 800 m.
Dibabie ostatecznie nie powiódł się atak na halowy rekord świata na 1500 m. Etiopka wpadła na metę z czasem 3:58.80. Do nowego najlepszego rezultatu w historii zabrakło jej 3.63. Na dobrym tempie biegu skorzystała jednak Sofia Ennaoui. Polka była czwarta z nowym rekordem życiowym – 4.06,59.
Na wysokich pozycjach uplasowali się także inni polscy faworyci. Na drugich lokatach finiszowali Adam Kszczot na 800 m i Marcin Lewandowski na 1500 m. Rosnącą dyspozycję zasygnalizowała czwarta na 60 m Ewa Swoboda, której czas 7.21 jest jej najlepszym w tym sezonie.