Niedobór żelaza u sportowców – jak uniknąć anemii?

zobacz zdjęcia » Gdy brakuje żelaza, odczuwamy brak energii na treningach
 źródło: Thinkstock
29-06-2017 | 21:08

Autor: Natalia Pacholczyk

Żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków, którego brak bardzo odczuwają zwłaszcza osoby łączące aktywność sportową i restrykcyjną dietę.

Problemem jest także to, że żelazo jest trudno wchłaniane – o jego niedobór naprawdę nietrudno. Głównym zadaniem tego pierwiastka jest umożliwienie krwinkom czerwonym transportu tlenu z płuc do komórek ciała. Żelazo jest ważne także we wzmacnianiu procesów immunologicznych – wspomaga wytwarzanie przeciwciał oraz unieszkodliwia niektóre niekorzystne bakterie i wirusy, które dostają się do organizmu.

Maratończycy zagrożeni

Diety, w których redukuje się pewne pokarmy (dieta wegetariańska i niskokaloryczna) oraz niezdrowy styl odżywiania wpływają, że organizmowi nie są dostarczane w odpowiednich ilościach pierwiastki, w tym żelazo. Pierwiastek ten gorzej się wchłania, jeśli nasza dieta bogata jest w produkty o dużej zawartości wapnia. Niewskazane jest także picie dużych ilości kaw i herbat. Do codziennej diety warto włączyć jedzenie wołowiny i wieprzowiny, ryb, jaj oraz owoców, warzyw strączkowych, produktów pełnoziarnistych lub suplementację żelaza i witaminy C.

Niedoborami żelaza zagrożone w większym stopniu są kobiety ( zwłaszcza w okresie dojrzewania oraz ciąży) i wegetarianie. Kolejna zagrożona grupa to zawodowi sportowcy, osoby trenujące systematycznie, a zwłaszcza biegacze i maratończycy, którzy czasem cierpią na tzw. niedokrwistość sportową. Krwinki czerwone uszkodzeniu ulegają także podczas intensywnego wysiłku fizycznego (footstrike).

 

 Dania z ryb pomagają uzupełnić niedobory żelaza

 

Dodatkowo żelazo z organizmu jest usuwane wraz z potem, więc niedobór tego pierwiastka u sportowców jest dość powszechnym problemem. Treningi tlenowe doprowadzają do anemii sportowej, jednak nie jest ona związana bezpośrednio z niedoborami żelaza ale ze zwiększeniem objętości plazmy krwi. Czasem jednak niedobór żelaza utrzymuje się stałe, a wtedy stanowi już poważny problem.

Objawy anemii

Pierwszymi objawami wskazującymi na niedobór żelaza jest bladość, nerwowość, uczucie senności i zmęczenia, osłabienie mięśni, uczucie duszności, przyspieszone bicie serca oraz uczucie przejmującego zimna. Osoby aktywne fizycznie, cierpiące na niedobór żelaza, w pierwszym momencie zauważą zapewne obniżenie wydajności mięśni podczas treningu. Związane jest to ze zmniejszeniem ilości tlenu, które dociera do mięśni. Dotychczasowe ćwiczenia także męczą bardziej niż zwykle i nie mamy na nie ochoty.

Sportowcy są więc w tej grupie osób, które powinny zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów. Można to osiągnąć poprzez sięganie po suplementy lub stosowanie zbilansowanej diety. Niedobory żelaza leczone są zazwyczaj poprzez leki zawierające duże dawki żelaza, ale należy także pamiętać o stosowaniu witaminy C, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka przez nasz organizm.

Anemia to nie tylko obniżenie wydolności i wydajności, ale także osłabienie układu odpornościowego u sportowców. Badania krwi pozwolą skutecznie sprawdzić, czy nie cierpimy na niedobór żelaza – jeśli takowego nie mamy, to nie powinniśmy zwiększać spożycia lub suplementacji tego pierwiastka.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~BartekUżytkownik anonimowy
~Bartek :
No photo~BartekUżytkownik anonimowy
W swojej diecie stosuję porady https://www.terapiasokami.pl gdzie piję soki warzywne na bazie buraka, marchewki i selera i nie mam problemów z anemią. Mam dobre zdrowie i dużo energii. Polecam aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i picie soków. Wówczas dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin i enzymów.
18 paź 17 11:53
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Barbara BorucUżytkownik anonimowy
~Barbara Boruc
No photo~Barbara BorucUżytkownik anonimowy
do ~Zosia:
No photo~ZosiaUżytkownik anonimowy
25 sie 16 16:27 użytkownik ~Zosia napisał
Ja miałam z anemią spory problem, co gorsza ani dieta ani przepisywane mi przez lekarza żelazo nic nie dawało poza skutkami ubocznymi. Farmaceutka mi poleciła bardzo wysoko przyswajalne żelazo, dzięki zawartości witamin z grupy B w Chela ferr bio complex.
Ja brałam żelazo Chllaflex ale czułam się po nim źle np. pieczenie zmieniłam na polecone przez koleżankę na Acti-Globin i nie mam żadnych skutków ubocznych
1 lip 17 09:30
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~ZosiaUżytkownik anonimowy
~Zosia :
No photo~ZosiaUżytkownik anonimowy
Ja miałam z anemią spory problem, co gorsza ani dieta ani przepisywane mi przez lekarza żelazo nic nie dawało poza skutkami ubocznymi. Farmaceutka mi poleciła bardzo wysoko przyswajalne żelazo, dzięki zawartości witamin z grupy B w Chela ferr bio complex. Już po miesiącu brania morfologia była perfekcyjna i co ważne nie wywołał żadnych skutków ubocznych, jak żelazo które brałam wcześniej.
25 sie 16 16:27
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza: