Stres wrogiem dobrej przemiany materii

Stres spowalnia przemianę materii
 źródło: Thinkstock
14-05-2017 | 08:20

Autor: Natalia Pacholczyk

Stres spowalnia procesy metaboliczne i może być jednym z czynników powodujących przybieranie na wadze.

Badania zostały przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Testowi poddano grupę 58 kobiet, które miały najbardziej zbliżone do siebie wyniki w badaniach psychologicznych, dotyczących poziomu zestresowania. Ich rezultaty porównano z grupą kontrolną, która w ciągu doby od badania nie doświadczyła żadnych stresujących sytuacji. Obydwu grupom w ciągu całego dnia podawano posiłki o identycznej kaloryczności i ilości tłuszczu w produktach.

Następnie zmierzono u wszystkich badanych (przed i po posiłku) poziom cukru, insuliny, trójglicerydów, kortyzolu oraz obliczono szybkość procesów metabolicznych. Na podstawie tych testów naukowcy doszli do wniosku, że zestresowane osoby mają wyższe stężenie insuliny, wolniejszą przemianę materii i gorsze wskaźniki utlenienia tłuszczu. Ten ostatni czynnik polega na rozbijaniu tłuszczu na mniejsze cząsteczki, które są łatwiejsze do spalenia i spożytkowania w energii. Niskie utlenienie tłuszczu powoduje z kolei szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej w ciele. Stresujący dzień to aż 104 spalonych mniej kalorii – co w skali roku może przynieść aż 5 dodatkowych kilogramów.

Ponadto w sytuacjach stresowych zwykle mamy tendencje do jedzenia niezdrowych i bardziej kalorycznych produktów. Gdy dodatkowo do tego dochodzi spowolnienie metabolizmu, to o przybranie na wadze naprawdę nie jest trudno. Większa obecność cholesterolu we krwi u osób zestresowanych to także wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na choroby krążeniowe. Prawdopodobnie podobne konsekwencje dla metabolizmu co stres daje także chorowanie na depresję.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~http://sportowemaniaki.blogspot.com/2015/09/gdy-brakuje-si.htmlUżytkownik anonimowy
~http://sportowemaniaki.blogspot.com/2015/09/gdy-brakuje-si.html :
No photo~http://sportowemaniaki.blogspot.com/2015/09/gdy-brakuje-si.htmlUżytkownik anonimowy
W życiu czasami przychodzą takie momenty, gdy po prostu brakuje sił... co wtedy zrobić? poddać się? Nie! Zapraszam do przeczytania artykułu o tym jak zdobyć motywacje do zrealizowania swoich życiowych celów.http://sportowemaniaki.blogspot.com
13 paź 15 18:17 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza: